Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-05-26 11:56:59

Widowisko "Orzeł i Krzyż"

2017-06-0921:30 — 2017-07-29 Park Dzieje, Murowana Goślina

Największe w Polsce widowisko plenerowe – „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie – to niepowtarzalna okazja, aby w ciągu półtorej godziny przeżyć tysiąc lat polskiej historii, zadumać się nad jej losami, ale też poczuć dumę z bycia Polakiem.

Cena biletu: 40-50 zł

Trzystu wolontariuszy, ponad tysiąc historycznych postaci, a wśród nich Mieszko I, Piłsudski, Jan Paweł II. Scena wielkości ponad sześciu piłkarskich boisk, efekty specjalne, mappingi i wspaniała gra światłem. Największe w Polsce widowisko plenerowe – „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie – to niepowtarzalna okazja, aby w ciągu półtorej godziny przeżyć tysiąc lat polskiej historii, zadumać się nad jej losami, ale też poczuć dumę z bycia Polakiem. Widowisko będzie odegrane 16 razy w czerwcowe i lipcowe weekendy w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Premiera 9 czerwca.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niezwykła, pełna emocji i zadumy podróż przez historię Polski od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii, powstanie Solidarności i przesłanie Jana Pawła II. Jego twórcy szczególny akcent kładą na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Historia odgrywana jest przez ponad trzystu wolontariuszy na przestrzeni wielkości sześciu piłkarskich boisk, z wykorzystaniem natury, wzniesień i stawów, na wielu planach, zarówno tuż przed mieszczącą 1800 widzów trybuną, jak i w odległości nawet stu metrów, na co pozwala malowanie światłem, wykorzystanie ognia i fajerwerków.

Po zeszłorocznym sukcesie artystycznym i frekwencyjnym widowiska „Orzeł i Krzyż” jego organizator, goślińskie Stowarzyszenie „Dzieje”, zdecydowało się na rozwinięcie formuły, uatrakcyjnienie prezentowanych wątków i scen oraz dodanie nowych efektów wizualnych i dźwiękowych. W 2016 roku widowisko obejrzało 14 tysięcy osób, a spektakle kończyły się owacjami na stojąco i wzbudzały entuzjastyczne opinie.

Przewodnikiem po utrzymanych w tonie legendarno-baśniowym dziejach Polski jest Stańczyk, doradca królów, błazen zatroskany losami ojczyzny. Za scenariusz widowiska odpowiada poznański historyk sztuki i poeta prof. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu.

Aktorami w widowisku „Orzeł i Krzyż” są od kilku lat mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i sąsiednich gmin. Na kilkanaście letnich wieczorów wcielają się w królów, rycerzy i szlachtę. Każdy – w różnych scenach – odgrywa po kilka postaci.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” jest elementem pierwszego w Polsce historycznego parku tematycznego wzorowanego na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Park otwarty od maja do końca lipca proponuje liczne atrakcje, zwłaszcza w weekendy, kiedy można w nim obejrzeć widowisko dzienne „Zawisza”, spektakle w teatrze kukiełkowym czy wziąć udział w wieczornicy staropolskiej. Na najmłodszych i ich rodziców, także w tygodniu, czeka obozowisko rycerskie, ogród bajek, kuźnia oraz stanowisko archeologiczne, w którym każdy może samodzielnie odkrywać tajemnice dawnych wieków.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” odbywa się w Murowanej Goślinie w czerwcowe i lipcowe weekendy. Początek o 21.30. Bilety można kupić na stronie www.parkdzieje.pl oraz w punktach stacjonarnych:

Poznań:
• CiM, ul. Ratajczaka 44
• Cafe Misja, ul. Gołębia 1

Murowana Goślina:
• Kawiarnia „Tubajka”, ul. Kręta 15
• Cukiernia Kandulski, ul. Mostowa 1
• Kasa biletowa Parku Dzieje, ul. Bracka 9

***
„Orzeł i krzyż”
Największe widowisko historyczne w Polsce

Miejsce: Murowana Goślina, Park Dzieje
Terminy: 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30 czerwca; 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 lipca 2017 r.
Czas trwania: Ok. 1,5 godziny
Aktorzy: 300 wolontariuszy
Widzowie: 1800 widzów każdego wieczoru
Bilety i dojazd: informacja na www.ParkDzieje.pl

Wygodny dojazd Kolejami Wielkopolskimi do stacji Zielone Wzgórza. Peron położony jest 450 m od terenu Parku Dzieje. Pociągi do Poznania odjeżdżają około 30 minut po zakończeniu widowiska.

Dla dojeżdżających samochodami zorganizowany jest darmowy parking.

Kontakt:
Stowarzyszenie "Dzieje" ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 62-095 Murowana Goślina e-mail: kontakt@parkdzieje.pl tel.: 609 547 205

Miejsce wydarzenia

Logo: Park Dzieje

Park Dzieje

ul. Bracka 9
62-095 Murowana Goślina

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus